Çevrimiçi Ders ve Toplantı Araçlarının İncelemesi

Şu sıralar eğitim alanında en çok konuşulan konular arasında Korona günlerinde evlerimizde karantinada beklerken eğitim ve iş hayatlarımızı nasıl sürdüreceğimiz. Bunun için piyasa da bir çok yazılım bulunuyor. Fakat özellikle bu yazılımların avantajlı ve dezavantajlı taraflarının incelendiği çok fazla bir Türkçe kaynak yok. Benim de bu yazımdaki amacım çevrimiçi ders ve toplantı araçlarının incelemesi olacak. Umarım faydası olur.

Son zamanların en popüler çevrimiçi toplantı ve ders yazılımı. Bu kadar konuşulmasının temel nedeni ise birden yayılmış olması ve herkes tarafından en az bir kez kullanılmış olması diyebiliriz. Peki Zoom’u bu kadar popüler yapan şey nedir? Şimdi onları sıralayalım.


Neye Benziyor, Nasıl Kullanılır?

Zoom’a giriş yatığınızda sizi bu arayüz karşılıyor. Buradan varolan bir toplantıya katılabilir ya da yeni bir toplantı oluşturabilirsiniz.

Bir toplantıya giriş yaptığınızda sizi bu ekran karşılıyor. Ekranın en solunda ses ayarlarınızı ve video kamera ayarlarınızı yapabiliyorsunuz. Ortadaki simgeleri kullanarak toplantıya başkalarını davet edebilirsiniz. Yeşil simge ile ekranınızı paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda katılımcılarınızla yazışıp toplantınızı baştan sonra kaydedebilirsiniz.

AVANTAJLARI

Kullanışlılık: Kullanışlı ve kolay bir arayüzü var. Tek tıkla bir toplantıya katılabilir, kendi toplantınızı oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda bu toplantılarda ekranınızı paylaşarak sunumlarınızı ve dosyalarınızı öğrenenlerinizle ya da iş arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Tanınırlık: Bir aracın herkes tarafından bilinmesi oldukça önemli bir özelliktir. Çünkü herkes bir bilgisayar gurusu olmayabilir. Bu noktada Zoom’un her eve girdiğini düşünürsek herkesin kullanabileceği tanıdık bir araç durumumda şu an.

DEZAVANTAJLARI

Kişisel Verilerin Korunumu Zor: Bu kadar insanın kullandığı bir programda tabii ki kişisel verilerinizin korunumu biraz zor oluyor. Zoom’da eğer bir toplantının ID numarasını biliyorsanız her toplantıya dâhil olabilirsiniz. Bu da kötü niyetli kişilerin sizin toplantınızı kaydedip internete sızdırması anlamına geliyor. 

Kurumsal Kullanımı Sınırlı: Bu bahsettiğimiz dezavantajlardan dolayı bir kurum bu programı kullanırken baya tedirgin olacaktır. Zaten özellikle ülkemizde ve dünyada Zoom’a karşı tedbirlerin alınmaya başlaması bu dezavanlajların bir sonucu olarak gösterilebilir. 

Özel Toplantılara Tanımadığınız Kişisel Girebilir: Yukarıda bahsettiğimiz güvenlikle ilgili olarak toplantılara herkes giriş yapabiliyor. Zoombombing dediğimiz bu kelime artık literatürümüze girmiş bulunuyor. Yani kötü niyetli trollerin toplantımıza katılarak pornografik içerik paylaşımı gibi ilginç şeyler yapabilmesi anlamına geliyor. 

Microsoft Teams şu an Zoom’un en büyük alternatifi görünüyor. Şimdi sebepleri gelelim. 

Neye Benziyor Nasıl Kullanılır?

Microsoft Teams’e kayıt olduğunuzda karşınıza “Teams için kaydol” şeklinde bir ekran geliyor. İlk anda biraz kafa karışıklığına neden olabiliyor.  Teams’e kayıt olmaya devam ettiğinizde sizden bazı bilgiler istiyor. Örneğin; yazılımı okul için mi aile arasında mı yoksa iş için mi kullanacağınızı belirtmeniz gerekiyor. Biraz uğraştıktan sonra Teams’e kayıt oluyorsunuz. Ekran ise resimdeki gibi görünüyor:

Bu ekranda ben toplantı başlatmakta zorlandım. Çünkü “Toplantı Başlat” gibi bir buton aradım. Böyle bir buton bulunmuyor. Alt taraftaki kamera simgesini tıklamanız gerekiyor.

 

Ve sonunda bir toplantı başlatabildim. Aslında Zoom ile benzer bir ara yüzü var. Yine ekranınızı paylaşıp sunumlarınızı diğerlerine gösterebilirsiniz. Aynı zamanda katılımcılarla sohbet edip görüşmenizi kaydedebilirsiniz. Teams’in en sevdiğim tarafı ise görüşmenizde eğer arkanızdaki objelerin görünmesini istemiyorsanız arka planı bulanıklaştırabiliyorsunuz. Bu, çok işe yarayabilecek bir özelik olabilir. Özellikle kurumsal bir görüşme yapıyorsanız.

AVANTAJLARI

Kullanışlılık: Özellikle toplantıya giriş yaptıktan sonraki arayüz gayet düzenli ve kullanışlı. Kolay bir şekilde sunumlarınızı yapabilir, katılımcılarınızla sohbet edebilir ve tolantınızı kaydedebilirsiniz.

Tanınırlık: Zoom kadar olmasa da artık herkes bir şekilde Microsoft Team’i tanıyor. Çoğu kişi ne olduğunu biliyor fakat hiç kullanmamış. Bir de Microsoft’un markası olması bu tanınırlığı güçlendiriyor.

Eklenti kullanabilme: Bu gerçekten de harika bir özellik. Bir Android market gibi Microsoft’un uygulama havuzu içinden istediğiniz uygulamayı toplantınıza dâhil edebiliyorsunuz. Örneğin katılımcılarınıza bir anket mi yapmak istiyorsunuz? Polly eklentisini ekleyerek bunu başarabilirsiniz. Buna benzer birçok ücretsiz uygulama mevcut. 

Arka Planı Bulanıklaştırma: Küçük ama bazen çok işe yarar bir özellik diyebiliriz. Diyelim ki özel bir toplantıdasınız ve dağınız bir odada bu toplantıya katılmanız gerekiyor. Odayı toplamanız gerek yok J Özelliği aktif hale getirin ve keyfinize bakın.

 

Kişisel Verilerin Korunumu: Team’a kullanarak kendi ekibinizi oluşturabilir ve yalnızca bu ekip ile toplantılar yapabilirsiniz. Yani davetsiz misafirlere kapalı bir yapısı var. 

DEZAVANTAJLARI

Arayüzü Karmaşık: Microsoft Teams adından da anlaşılacağı gibi yalnızca bir çevrimiçi toplantı aracı değil, aynı zamanda ekibinizle sohbet edebileceğiniz, etkinlikler planlayabileceğiniz ve dosyalar paylaşabileceğiniz bir platform. Bu platformda toplantı oluşturmak için çok küçük bir kamera simgesini bulup tıklamanız gerekiyor.

Kayıt Olmak ve Toplantı Oluşturmak Zor: Teams’de bir toplantı oluşturabilmeniz için mutlaka Microsoft hesabınızın olması gerekiyor. Yani gmail adresinizle ne yazık ki toplantı oluşturamıyorsunuz. Önce bu hesabı Microsoft hesabınıza bağlamanız gerekiyor. Bu da yetmiyor bir de Team’a ayrıca kayıt olmanızı istiyor.

 

Adobe Connect genellikle üniversitelerin kullandığı ve tamamen çevrimiçi senkron eğitime göre tasarlanmış safkan bir eğitim yazılımı. Tabii ki görüşmeler için de kullanabilirsiniz ama temel amacı çevrimiçi eğitimler için tasarlanmış olması diyebilirim. 


Neye Benziyor, Nasıl Kullanılır?

Adobe Connect’i kullanabilmeniz için yine kayıt olmanız gerekiyor. Fakat Adobe bu kayıt sürecini baya ayrıntılı tutmuş. 

Örneğin; kayıt olurken Teams’e benzer bir şekilde bu yazılımı ne için kullanacağınızı seçmeniz gerekiyor.

Connect’te bir toplantıya katılmak için gereken arayüz bu. Fakat bir toplantı oluşturabilmeniz için Abobe hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. 

Hesabınızdan toplantı oluştururken sizden güvenlik için baya bir ayrıntı istiyor. Örneğin toplantıya yalnızca sizin önceden tanımlamış olduğunuz öğrencilerin giriş yapmasını sağlayabilirsiniz. 

Sonunda bir toplantı oluşturduk. Adobe Connect’de toplantı görünümü bu şekilde. Genel olarak Zoom ve Teams’den farklı bir görüntüsü var. Bunun da bir sanal sınıf tasarımı olmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. 

AVANTAJLARI

Ekranı düzenleyebilme: Adobe Connect’in en iyi yanı yaptığınız sunuma göre şekillendirebilirsiniz. Ortadaki sunum ekranını tam ekran yapabilir, sohbet ekranını daraltarak sağa taşıyabilirsiniz. Bunun için size üç seçenek veriliyor. (Ekran görüntüsündeki en sağdaki bölmeler)

Soru Oluşturma: Adobe Connect’de ders verirken katılımcılarınıza çoktan seçmeli sorular oluşturabilir ve onlardan yanıtlarını alarak bir süreç değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Gerçek Sınıf gibi Söz
İsteme
: Adobe Connect’de katılımcılarınız parmak kaldırabilir, konuşulanları alkışlayabilir ya da katılmayabilir. Bunun için de emoji benzeri şekillerle katılımcıların isimlerinin yanında belirmesi sağlanabiliyor. Bu şekilde ders de bölünmemiş oluyor.

Kişisel Verilerin
Korunumu:
Şu ana kadar Zoom ve Teams’e göre en güvenli toplantı uygulaması diyebilirim. Çünkü toplantı oluştururken tüm güvenlik süreçlerini kendiniz
belirleyerek toplantıya kimin katılıp katılmayacağını seçebiliyorsunuz. 

DEZAVANTAJLARI

Kayıt Olması Zor: Sitesi üzerinden kayıt olmak, yazılımı indirmek ve bir toplantı oluşturmak gerçekten de zor bir süreç. Bunları yaptıktan sonra işiniz kolaylaşıyor ama biraz teknik bilgi gerektiriyor.

 

Kullanılabilirliği Düşük: Bu kişiye göre değişecektir. Araştırma yapmak lazım fakat benim tecrübeme göre kullanımı biraz zaman istiyor. Çünkü klasik bir toplantı ekranı var ve bazı özelliklerini kullanabilmeniz için tecrübe kazanmalısınız.

Bağlantıları Chrome’da Çalışmıyor. Belki benim bilgisayarımla ilgili bir problem olabilir fakat hesabıma girmek için gerekli link’i Firefox da açabildim. Chrome’un Flash desteğini kaldırmış olaması, altyapısı Flash olan Connect’in Chrome’da çalışmamasının sebebi olabilir. 

Webex aslında çok fazla kişinin bildiği bir toplantı yazılımı değil ama sunduğu kolaylık kullanım ve arayüz sadeliği ile denemeye değer bir yazılım olduğu söylenebilir. 


Neye Benziyor Nasıl Kullanılır?

Yazılımı bilgisayarınıza indirdiğinizde sizi böyle bir ekran
karşılıyor. Bu ekranı kullanarak var olan bir toplantıya katılabilirsiniz ya da kayıt olduktan sonra bir toplantı oluşturabilirsiniz. 

Toplantı oluşturmak için “Toplantı Başlat” butonuna tıklayabilir ya da toplantı ID’sini girerek bir toplantıya dahil olabilirsiniz. 

Toplantı oluşturduğunuzda ekran bu şekilde görünüyor. Zoom ve Teams’e benzer bir görünümü var. Daha sade ve kullanışlı diyebiliriz. Aynı şekilde ekran görüntünüzü paylaşabilir, katılımcılarla sohbet edip görüşmeyi kaydedebilirsiniz. 

AVANTAJLARI

Sade Arayüz: Arayüzü çok sadece kullanımı kolay. 

Kolay Toplantı Oluşturma: Diğer toplantı araçları arasında kayıt olduktan sonra en kolay toplantı oluşturma özelliği sunan yazılım bu oldu diyebilirim. Tek tuşla hızlı bir şekilde toplantı oluştu.

DEZAVANTAJLARI

Kayıt Olurken
Gönderilen Link Önemli:
Webex siz kayıt olduktan sonra size özel bir bağlantı oluşturuyor ve bu bağlantıyı masaüstüne indirdiğiniz toplantı aracına
girmeniz gerekiyor. Basit işlem ama yine de teknik bir beceri gerektiriyor.

Yaygın Değil: Bir çok kişinin bilmediği ve duymadığı bir yazılım olmasından dolayı kullanımında sorun yaşanabilir. 

 

Kişisel Verilerin Korunumu: Webex’de size bir toplantı bağlantısı veriyor bu bağlantıyı kullanarak toplantılara giriş yapabiliyorsunuz. Zoom gibi istenmeyen misafirlere açık olabilirsiniz fakat ID gibi daha basit bir yönteme göre daha güvenli bir yöntem diyebiliriz. 


SONUÇ

4/5

300 kişiye kadar ücretsiz görüşme imkanı

Bana göre bu incelemenin galibi Microsoft Teams. Genel olarak sağladığı güvenli toplantı olanağı ve kullanışlılık ile diğer toplantı araçlarına göre daha güven verdiğini söyleyebilirim.

3.5/5

90 gün deneme süresi

24 kişi ile ücretsiz sanal sınıf uygulaması

Adobe Connect bir safkan sanal sınıf olarak çok güçlü bir yazılım. Fakat gerek kullanımının karmaşık olması gerekse Chrome gibi tarayıcılarda çalışmaması büyük sorun oluşturuyor. 

3/5

40 dakika'ya kadar görüşme imkanı

100 kişi ile toplantı yapabilme

Zoom hala lider bir yazılım fakat güvenlik söz konusu olduğunda ne yazık ki sınıfta kalıyor. Bu nedenle arkadaşlarınız ya da akrabalarınızla konuşmak için kullanabilirsiniz. Fakat kurumsal bir uzaktan eğitim ya da toplantı için kullanmak riskli görünüyor.

3/5

90 gün deneme süresi

100 kişiye kadar toplantı imkanı

Aslında Webex de kullanımı kolay ve güçlü bir yazılım. Fakat yaygınlık konusunda biraz daha zamana ihtiyacı var gibi görünüyor. İlerleyen zamanlarda bu listedeki yazılımları gölgede bırakma potansiyeli var. 

2 thoughts on “Çevrimiçi Ders ve Toplantı Araçlarının İncelemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.